Showing posts with label Family Friendly Recipes. Show all posts
Showing posts with label Family Friendly Recipes. Show all posts

10.14.2016

Meal Inspirations: Get the Most from Meat

Meal inspirations for purchasing meat and stick to a budget

One of the biggest challenges I and many other families face when meal planning is figuring out how to stay within budget when purchasing meats. How do I know? It has been a hot topic in Get a Life Tribe!

8.22.2016

Back to Basics: Making Tomato Sauce

*Affiliate links may be used in this post. Purchasing from a link does not increase your cost and helps keep this site running. Thank you!


How to Make and Freezer Tomato Sauce

If you have a garden or can get your hands on a large harvest of tomatoes DO IT! I am going to teach you the simplest way to preserve them so you can save money all year long on spaghettini sauce, tomato sauce, and all that jazz.

6.06.2016

Feeding a Family of Four on $300 a Month Menu Plans

300.00 Grocery Budget Menu plan

One of the most flexible areas of a families budget is their food budget. I have worked with people who have had some pretty restrictive diets and even THEY can cut a few dollars from their budget with planning and shopping sales.

5.10.2016

Frugal Foodie Motivation: Freeze IT!

Freezing leftover foods

Hey guys! Today I was cleaning out my fridge. This is not a typical Tuesday morning activity in my house but sometimes after a busy weekend my fridge is raging out of control.  I hope someone out there can empathize with me.

11.23.2015

How to Cook and Freeze Dried Beans

Cooking and freezing dried beansI am back with another installment of Back to the Basics|Saving in the Kitchen. Where I show you simple tasks that generations before use did to save a few dollars.

Today I am answering a reader's question. I mentioned that I cooked my own beans and she wanted to know how.

WE HAVE MOVED! CHECK OUT THE FULL POST AT FAMILY & FINANCE SUCCESS

11.18.2015

Sausage and Lentil Soup with #premioplease


Making Sausage and Lentil soup cooking video
Today's post is what inspired me to do a whole weeks worth of cooking videos, what I am kindly dubbing 5 Video in 5 days. This delicious Sausage and Lentil Soup is perfect for the winter and budget friendly too. But first the back story.

I am part of Influenster a company that lets you review items for free and in return you talk about them on social media. This is one type of review I love to do because I don't feel guilty about telling my 100% honest truth if for some reason I am not wowed by the product. That being said I will always find a kind way to speak the truth because I want you all to trust my word.

I have done two other reviews for Influenster and they rocked. Literally, I did the Rock your Lunchbox and a fun summer Voxbox Nurturebox.

The Voxbox I got this time was from Premio and they makes very good sausage! I had actually used premio one other time because I had a coupon for it and was pleased with it then.

I decided to feature the sausage in my first cooking video and could not have been happier with the out come.

Are you ready for a simple and hearty winter soup?



Don't you want to make this right now?

I love that you could substitute a lot of different things which is one of the ways I cut costs on meals.

Here is the Printable Recipe for this yummy Sausage and Lentil Soup.

Ingredients for Sausage and Lentil soup

If you loved this recipe make sure you join the TNTL Newsletter to stay up to date on all of our family friendly recipes and finance tips!

Quick and Easy Sausage and Lentil Soup
 Have you tried Premio Sausage? What were your thoughts?

XX,

11.16.2015

3 Ingredient Chicken Quesadillas

3 Ingredient Chicken Quesadilla
This post contains affiliate links. When you purchase thru a link you are supporting this site thank you!

During the fall our time in the evening is very limited. We are either on a soccer field, basketball court, or enjoying the holiday festivities. One of my families favorite quick meals is a 3 Ingredient Chicken Quesadillas that take 15 minutes or less! The best thing about this meal may not even be the food but the fact that you can feed your family a quick, healthy meal and skip the drive thru lane.


I am also very excited to debut my first cooking video! Cooking is one of my favorite hobbies and I love creating in the Kitchen, Don't worry I am not going food blogger but I did want incorporate some of my food recipes on the blog because they ARE frugal!

Today's recipe is so simple anyone can do it. So let's get started


9.25.2015

Spicy Philly Cheesesteak on a Budget {3 Ways}

Philly Cheese Steaks on a Budget


 I am not a very spontaneous person. I like plans and thrive on routines. I also love spicy, bread, and cheese steak!!

My food creations on the other hand. while I like them to be planned, always take a new and unusual twist from the norm.

I love cookbooks but never actually use the whole recipe when cooking...baking is a little different. One extra teaspoon of something and you have a whole batch of cookies down the drain.

So when I was at the grocery store last week I saw a HUGE shelf of bakery goods reduced and inspiration struck.

I love hitting up the reduce shelves when I can spare the extra in my budget because the breads and pastries freeze wonderfully!

This week they had hoagies reduced to $1.73 so I grabbed one package and said "I want a Philly Cheesesteak"!


1.27.2015

Sweet Potato Bacon Hash

One of my (our) goals for 2015 is to be making healthier choices BUT still stick to our $220.00 a month grocery budget for a family of 4.








10.27.2014

Homemade Crock-pot Freezer Applesauce (plus bonus harvest treat)


A year cannot go by without me putting my crock-pot to work making delicious homemade applesauce. The best part of this simple snack is that a little goes a REALLY long way! Today I wanted to share my recipe, process, and a way too cute idea for a harvest treat!

WE HAVE MOVED SEE THE FULL RECIPE AT FAMILY & FINANCE SUCCESS

10.13.2014

Pepperoni Rolls (Fresh or Frozen)



Our family loves pizza…is there a family that doesn’t? My family may also be guilty of liking Hot Pockets too! Well, our grocery budget really does not allow for the purchase of Hot Pockets because they are close to $1.55 per pocket. I bet most of you are shaking your head thinking that is a great deal! Well for some it is. However, for the price of 2 Hot Pockets I can easily make 4 Pepperoni Rolls! 

8.09.2014

Homemade Back to School Snacks: Healthy and Budget Friendly

Well folks back to school time is here. We have a little under two weeks until school is in which means it is time to start stockpiling lunch box foods and think quick and easy breakfast.  This year I am trying a couple new things and a couple of household favorites! One of the best things about all of the reciepes I am going to share today is that they are:
  1. Simple- all of the ingredients are pantry items
  2. Inexpensive- none of the ingredients cost much, the yield is much higher than the store bought versions
  3. Healthier - Each recipe is a healthier version of the store bought counterpart and can be adapted to be even healthier depending on your eating habit 
I choose to take my prep day on Monday to make all of these items, however, for working mom's it is just as easy to prepare one item each night for a week or spend a couple hours during the weekend. Don't forget to get the kids involved!

I enlisted the help of my oldest son.


Here is the overview of what we made:
  • Granola Bars
  • Cheezits
  • Vanilla Wafers
  • Butter
  • Applesauce Muffins
  •  Egg "Mcmuffins"
Most of the recipes are adapted or taken straight from Pinterest. I will provide link to each site as we go.



Granola Bars
(From How Jen Does It)

WHAT YOU NEED:
 1/2 cup butter
1/2 cup honey
2/3 cup brown sugar
4 cups quick cooking oats
2 cups rice cereal
1 teaspoon vanilla
(If you would like to make peanut butter chocolate chip granola bars, use 1/3 cup peanut butter and 1/3 cup brown sugar instead of the 2/3 cup brown sugar and add chocolate chips at the end)

For complete directions check out How Jen Does it.

TIP: I use a smaller baking dish to press the granola down firm

How I use them: These granola bars are used ALL THE TIME! A quick breakfast with yogurt, Snack, a side for lunch. I may have even used them for dinner one night when my little one was not feeling well!

How much do you save: This recipe Yields 18 bars all of the items except the rice cereal are pantry items meaning the total cost would be the box of rice cereal or around 2.50. 18 bars sell in the store for $4.50. So this is a $2.00 savings plus keep in mind you will get multiple uses from the cereal box!
Cheez-its
(From ShopGirl)

WHAT YOU NEED:
8oz shredded cheddar cheese
1 cup all-purpose flour
4 tbs butter, softened
1 tsp salt
3 - 4 tbs ice water
For complete directions check out Shopgirl
How I use them: I bake these to use for one week in lunches. Since they are homemade they do not last as long as the store version.
How much do you save: Given all the items are pantry items you are saving the cost of a box of cheezits! That is around $3.00!!
 Vanilla Wafer
(From Baking Bites)
WHAT YOU NEED:
1/2 cup butter, softened
1/2 cup sugar
1/4 cup brown sugar
1 large egg
1 tsp vanilla extract
1 1/3 cup all purpose flour
1/2 tsp salt
1/2 tsp baking powder

TIP: These are mini wafers split the dough in two and freeze the felt over
TIP: A little trick to filling a pastry bag


How I use them: These are perfect for a sweet treat in anyone's lunch box! This is the first time I made them but they are already a favorite in the house!
How much do you save: All the ingredients are pantry items! This is a complete savings!


Butter
WHAT YOU NEED:
1 Container of Heavy Whipping Cream
Pinch of salt if wanting salted butter

Directions:
Pour whole container of heavy whipping cream into food processor. Turn on and let it go!
It took about 4 minutes for my processor to get a nice butter
Then use a cheese cloth or coffee fitters to drain the buttermilk into a different container.
Whats let is yummy homemade butter!
  TIP: use the buttermilk to make buttermilk biscuits!
How I use It: I use the homemade butter to actually butter bread and rolls, I also use it in cooking recipes
How much does it save:  The savings are not huge if you are using store brand whipping cream and real butter around .60 or 8oz. However, if you are using organic the savings are upward of $2.00!

Applesauce Muffins
(From Simple as That)
WHAT YOU NEED:
½ cup butter
½ cup sugar
2 eggs

¾ cups Applesauce
1 ¾ cups flour
1 tbsp baking powder
½ tsp Salt

Topping (I only use the topping when I am serving these fresh from the oven, not when I freeze for lunches or breakfast)
¼ cup butter, melted
½ cup sugar
¼ tsp cinnamon
For complete directions go to Simple at That!
How I use them: I freeze a batch of these muffins in 4's I defrost a pack and use two for breakfast one morning and reserve 2 for Chris's school lunch.
How much do you save: There are many ways to look at this. Would you normally buy breakfast or lunch? Than you are saving around $4.00-$8.00. Would you buy pre-made muffins to serve? Then you are saving round $2.00-$3.00! Even better again all of the ingredients are pantry items!
Egg "McMuffins"
WHAT YOU NEED:
 English Muffins
Cheese
Canadian Bacon (or sausage patties/bacon)
Eggs

Crack the eggs into a  greased muffin tin, add salt and pepper if desired
bake in the oven for 15 or 20 minutes
while the eggs are baking assemble the English muffins
 place eggs on the assembled English muffins let cool completely
wrap individual sandwich in foil and place in a freezer bag
To heat turn oven on to 350 heat for 15 minutes and enjoy!
How I use them: These sandwiches are actually not for my kids! These are for my and my husband. Mornings during school are hectic, and dropping off kids at school then running through the drive thru is OH SO SIMPLE! But so is popping these little guys in the oven while you pack lunches and our the door you go!
How much does it save: An Egg mcmuffin is around $3.00 for the sandwich at McDonalds. The cost to make 6 sandwiches is $7.14 or 1.19 for one. So on the sandwich you are savings around $2.00.

_____________________

This was such a fun afternoon with my son. It also helps take some of the pressure off the first few weeks of back to school as well!



10.18.2013

Family Friendly Meal: Smoked Sausage with Peppers and Potatoes

On The Nifty Thrifty Lady I try to bring you the most bang for your buck! So I thought I would share with you Family Friendly Recipes...this means the whole family will like it, the serving size is big enough to feed a larger family and the dish can be prepared in under 10 minutes for under $5.00!
 Smoked Sausage with Peppers and Potatoes

Ingredients:
Olive Oil- Pantry Item
Green/Red Peppers (really any that you have on hand) -$1.00 a piece
Potatoes - .33 a piece if you buy a bag of cooking potatoes
Smoked Sausage- $2.50-$3.00
Salt and Pepper to taste- Pantry Item

 


To Prepare:

  1. Preheat oven to 400 degrees
  2. Chop all ingredients about the same in size (this helps everything cook evenly and at the same rate)
  3. Place ingredients in a large bowl, toss with olive oil, salt and pepper, and I like to use Mrs.Dash as well
  4.  Pour onto a large baking sheet covered in foil (easy clean up!)
  5. Bake for 15-20 minutes or until the potatoes are crispy and brown
I like to serve this with some rice and everyone loves it!














8.08.2013

Family Friendly Meal: Summer Lemon Pasta

I love summer just as much as I like fall food, I think the idea is I LOVE FOOD! My family loves "Certain Foods", if you follow along you know my guys are P-I-C-K-Y eaters. Well two out of the three are, the newest guy seems to have his ma'am's tastebuds YAY!

Anyway, one of my favorite quick and cheap summer meals is Lemon Pasta. Why do I love it?

1. It costs about  under $5.00 to feed the family (even if you don't have some ingredients on hand!)
2. It is versatile, I can just add butter to the noodles for my little guys and Viola! dinners done
3. It is a light dinner for summer
4. DUH it's tastes good:) So if you like lemon and pasta you have to try:





Cost Break Down:
Pasta (with coupon) .50
Garlic .50
Lemon 1.32
Butter -Staple but if not on hand usually around 1.00-1.50
Red pepper flakes spice staple 
Grand Total: 3.82!! I hope you have enjoyed this recipe and let me know how you like it! Plus be sure to check out The Nifty Thrifty Ladies other family meals here!

9.25.2012

What to do, What to do, with all that soup?



Fall is upon us and the change in weather leads to the change in coupons. If you haven't noticed coupon inserts now have soups, pastas, more meats, and soon hot chocolate coupons! Also, most stores are starting to run promo's on the same items, see this week's sales here. IF you are like me you love it! I stock up in a big way on these deals because:
1. My husband LOVES soup!
2. My son eats soup!(Big win!)
3. Can's of soup make a great donation item
4. Soups can be a great inexpensive base for some yummy and quick meals!

Last year I stocked up on so much of the classic Progresso soup I still have 6 cans left. I wanted to come up with some different ways of using them other then just heating them up and having soup :)

Beef Roast with Progresso Classic Vegetable Soup

Ingredients:
Salt and Pepper
1 1/2 or 2 lbs Beef Roast
2 Cans of Progresso Classic Vegetable Soup (this has carrots, green beans, potatoes, corn, and red beans)

To Cook:
Lightly Salt and Pepper both sides of roast
Place roast in crockpot
Pour two can's of Progresso Classic Vegetable soup over roast
Cook on low  6-8 hours

This impromptu receipe was a hit! My husband ate just about all of it before I even got home from work ;)

So Total Cost for this meal which could serve 4-6 easily:
2 can's of Progresso Soup -2.00
1 1/2 lb beef roast (from Hoffman's meats) 4.67
Total: 6.67!

Chili with Campbell's Tomato Soup and Hunt's Tomato Paste

Ingredients:
1-2 lbs of ground hamburger
1 Can of Campbell's Tomato Soup
1 Can of Hunt's Tomato Paste
1 Can of desired beans (I use kidney)
1 Can of Rotel Chili's
1/4 teaspoon Cayenne pepper or chili powder
1/4 teaspoon Garlic Powder
1/4 teaspoon Onion Powder
* I also added hot sauce, we like spicey :)

To Cook:
*You can Brown ground beef in skillet before putting it in the crock pot if you desire
Place thawed ground beef in crockpot breaking it up
open and dump Campbell's tomato soup, Hunt's tomato paste, Rotel Chili's
Drain and Rinse Can of beans, then dump
Add Cayenne, garlic, and onion powders
Give a good stir to mix ingredients
Cook on Low 6-8 hours

 This chili receipe was YUMMY! It took me 5 minutes to fix in the morning I set all my ingredients out with crockpot the night before and thawed the hamburger in the refrigerator!

Total Cost of this Chili?
1 lb Hamburger - 2.97
Can of Tomato Soup-.47
Can of Tomato Paste-.33
Can of Kidney Beans-.69
Can of Rotel Chili's-.89
Spices were on hand so no cost!

Total cost: 5.35! Serves 4-6

I love Fall Cooking~ There is no better time then now for some comfort food! Check out some other Family-Friendly Recipes here!
Happy Cooking!

The Nifty Thrifty Lady

1.24.2012

It's Tuesday...so anything goes!

It has been quite some time since I have posted a Family Friendly Recipe, even though I have many in the works. I really have no idea why I haven't posted more!
Well, here is one of my son's favorite after school snacks/breakfast treat!

MINI CINNAMON BUNS


10.25.2011

Easy-peezy Side Dish: Baked Macaroni and Cheese

It is Tuesday and that means anything goes on The Nifty-Thrifty Lady! I wanted to share a go to side dish in the fall and winter months for my family. I have to tell you before hand it is not all that healthy it is just a wonderfully scrumptious and easy recipe that I had to share! Baked Macaroni and Cheese! So your probably thinking this has been done, and your right it has. However, this macaroni can be thrown together in under 10 mins and all of the ingredients are most likely in your fridge or pantry.not to mention the whole dish can be made for under $5.00 if you keep milk, butter and cheese on hand!